Nasmesi se :-)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Nasmesi se :-)

Zezanjee
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Fobije

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
jaca:)
Admin
jaca:)


Broj poruka : 387
Godina : 31
Datum upisa : 11.07.2007

Fobije Empty
PočaljiNaslov: Fobije   Fobije Icon_minitimePet Jul 13, 2007 10:34 am

Fobije predstavljaju poseban oblik straha koji se vezuje za određene objekte, situacije, mesta ili aktivnosti. Osobe koje doživljavaju fobijski stah, svesne su da je on nerealan, nelogičan ili čak preteran. Reč fobija potiče od grčke reči fobos što znači bekstvo, užas, panika, strah.

Koliko je čest ovaj poremećaj
Neke su fobije češće od drugih. čak 10% ljudi oseti fobiju zbog letenja, odlaska zubaru ili prizora krvi godišnje. Takve reakcije se opisuju kao jednostavne fobije. Socijalne fobije su ređe, 25/1000 osoba će ih iskusiti u toku jedne godine. Agorafobiju će imati 30/1000 ljudi, a kod žena će biti duplo više zastupljena. Statistike kažu da se fobije nešto češće javljaju kod žena a i da najveći broj osoba razvija simptome između 20-30-te godine života. Do danas je opisano i proučeno negde oko 200 fobija, mada neki smatraju da uh ima oko 500. Ipak situacija ili objekat straha može biti i iracionalan pa je stvarni broj fobija nemoguće odrediti.

Razlike između fobije i straha
Da bi postojanje straha ukazivalo na fobičan poremećaj potrebno je da strah ometa svakodnevno funkcionisanje osobe, ili da osoba zbog njega trpi. Znači osoba ne boluje od fobije ukoliko se čitav život bojala npr. zmija, ali joj taj strah nije smetao. Dakle o fobiji se govori onda kad strah stvara poremećaje u ponašanju i onemogućava obavljanje uobičajenih životnih funkcija. Ovde se spominju pojmovi fobički karakter i fobička odbrana. Fobički karakter se odnosi na ličnost koja izbegava sve situacije koje mogu stvoriti fobiju, a fobička odbrana se odnosi na bilo koje postupke u kojima se izbegavaju fobičke situacije. Najviši odgovorni činilac nastanka fobije je dečiji strah. Neke dečije fobije nestaju na pragu puberteta, ali manji deo može da se prenese i u odraslo doba. često nije lako ni dokučiti kod odraslih da li je to neka nova pojava, ili ponovo aktivirana fobija iz detinjstva. često se prvobitni objekat straha, zameni nekim drugim, novim, a pravi uzrok biva potisnut. To je mehanizam nastanka fobija.

Simptomi
Kada osoba koja pati od fobije dođe u kontakt, ili zna da će uskoro doći u kontakt sa stvarima i situacijama kojih se boji, ona razvija neke akutne fizičke simptome. Anksioznost se može prezentovati velikim brojem simproma, a različiti ljudi reaguju različitim simptomima. Simptomi napada su: brzo lupanje srca, gubljenje daha, bol u prsima, crvenjenje i znojenje, osećaj bolesti i slabost, drhtanje ruku ili celog tela, smetenost, suva usta.. Iskustvo može biti tako neugodno intezivno da bolesnik često misli da proživljava akutni srčani udar. Neke osobe osećaju reakcje svog tela tako izraženim ekstremnim i van kontrole da imaju osećaj da su tek posmatrači cele situacije, tj. svoje panične reakcije.

Vrste fobija

naziv fobije - strah od...

aglofobija - bola
agorafobija - otvorenih prostora
aerofobija - letenja
akrofobija - visine
amaksofobija - vozila, vožnje
androfobija - muškaraca
antofobija - cveća
antropofobija - ljudi
arahnofobija - paukova
astrafobija - grmljavine, munja
autofobija - samoće (drugi naziv je i monofobija)
batrahofobija - od žaba
blenofobija - od neugodnih tečnosti,sluzi
brontofobija - nevremena
glasofobija - govora
ginekofobija - žena
genofobija - seksa
dementofobija - ludila
dendrofobija - drveća
dromofobija - prelaska ulica
emetofobija - povraćanja
entomofobija - insekata
zoofobija - životinja
karcinofobija - raka (bolesti)
klaustrofobija - zatvorenih prostor
kakofobija - ružnoće
ksenofobija - stranaca
kinofobija - pasa
linonofobija - kanapa,gajtana i vezivanja
mizofobija - prljavštine i zaraze
nekrofobija - bolesti uopšte
niktofobija - mraka
numerofobija - brojeva
nudofobija - nagosti
ofidiofobija - zmija
omitofobija - ptica
pekatofobija - greha
pirofobija - vatre
siderodromofobija - vozova
sitofobija - jela
tafofobija - pomisli da će se biti živ sahranjen
tanatofobija - smrti
trihofobija - kose
triskaidekafobija - broja 13
tripanofobija - injekcije
fotofobija - setlosti
fobofobija - straha
fazmofobija - duhova
filofobija - zaljubljivanja
hemofobija - krvi
herpetofobija - gmizavaca
hidrofobija - vode (drugi naziv je akvafobija)

Jel imate vi neku ?
Nazad na vrh Ići dole
jaca:)
Admin
jaca:)


Broj poruka : 387
Godina : 31
Datum upisa : 11.07.2007

Fobije Empty
PočaljiNaslov: Re: Fobije   Fobije Icon_minitimePet Jul 13, 2007 10:46 am

Evo moje:
tafofobija - pomisli da će se biti živ sahranjen
affraid


klaustrofobija - zatvorenih prostorija


entomofobija - insekata <imaju neke crne bube a nisu bubashvabe..ne'am pojma...i ja drzim otvoren prozor i ta buba kada padne chuje se kaoo cigla da je pala a ne buba...i ja znam da je buba i ne mogu da zaspim,pa posto spavam na stranu sve mislim da ce mi u uvo upasti...i onda ja pocnem da vicem caleta jer dok stignem do vrata vec bih nagazila na bubu...a svetlo mi pored vrata..onda cale dosao i dok nije ubio bubu ja nisam zaspala...to je bilo pre neko vece...

e da plasim se i jezeva..prosle godine bio jez pored mojih vrata u dvoristu a ja stajala na ulici i videla ga kroz ogradu...i nisam smela da udjem i cekala sam na ulici da ode.a ja odavde:Jeeeez...kao neka ludaca.. Laughing .cak me je i komshinica chula i pita jaco sta je bilo a ja opet kazem:jeeeez...i samo sto mi suze nisu krenule...nekako su mi fuj...kao pacovi su...
Nazad na vrh Ići dole
garF :]

garF :]


Broj poruka : 64
Godina : 31
Localisation : hell
Datum upisa : 11.07.2007

Fobije Empty
PočaljiNaslov: Re: Fobije   Fobije Icon_minitimePet Jul 13, 2007 1:54 pm

hemofobija No
Nazad na vrh Ići dole
http://www.myspace.com/garf92
IwI

IwI


Broj poruka : 105
Godina : 31
Localisation : out of space
Datum upisa : 11.07.2007

Fobije Empty
PočaljiNaslov: Re: Fobije   Fobije Icon_minitimePet Jul 13, 2007 2:27 pm

ja sam klaustofobichna..secam se kad sam bila mala,ono krenuli u skolu i mene iz fore zatvore u orman...u pocetku bilo zabavno,pa onda nervoza,zatim strah i dodjes do tacke kad poludis,pocnes da lupas po zidovima,vristis i swe...i sad se jako bojim malog prostora..imam osecaj da se gusim...

kao i Jaca bojim se insekata,znachi kad cujem u sobi da suska nesto znam da je buba i nmg da spawam,a ne smem ni da ustanem iz kreveta..imam osecaj da je tu negde dole...ko paralisana..

bojim se visine.to sam nedawno shvatila..

Fobije 500_prague


vidite te kule visoke oko te najvece? e tu sam se ja popela... koja je mene panika uhvatila...uspela sam samo da slikam pogled,sad cu wam pokazati....

Fobije DSC00427 eo wam view...
Nazad na vrh Ići dole
http://s1.bitefight.ba/c.php?uid=38532
jaca:)
Admin
jaca:)


Broj poruka : 387
Godina : 31
Datum upisa : 11.07.2007

Fobije Empty
PočaljiNaslov: Re: Fobije   Fobije Icon_minitimePet Jul 13, 2007 2:32 pm

^Meni ovo nije strasno...tj. nemam strah od visine...
ali insekti...uff.. No
a zamisli npr.zaglavis se u liftu...a jooj...ja sam jednom bila u liftu i nestalo struje ..a na svu srecu nisam bila sama i nije dugo trajalo...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Fobije Empty
PočaljiNaslov: Re: Fobije   Fobije Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Fobije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Nasmesi se :-) :: LiFE :: ZiVoT-ljUbAv-Skola-
Skoči na: